Konferencja „Kompas Konkurencyjności Europejski przemysł w globalnym wyścigu”
Home/Konferencja „Kompas Konkurencyjności Europejski przemysł w globalnym wyścigu”
W dniu 9 kwietnia 2025r. przedstawiciel ZPPM wziął udział w konferencji pt. „Kompas Konkurencyjności: Europejski przemysł w globalnym wyścigu”. Wydarzenie było współorganizowane przez redakcję EURACTIV Polska i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz zostało objęte patronatem polskiej prezydencji w Radzie UE.
Zgodnie ze słowami organizatorów:
Europa stoi w obliczu fundamentalnych wyzwań gospodarczych. Wzrost kosztów energii, eskalacja globalnych wojen handlowych, rosnąca konkurencja technologiczna i konieczność transformacji przemysłowej definiują przyszłość polskiego i europejskiego przemysłu. Jednocześnie jednolity rynek, kluczowy filar unijnej integracji, wymaga reform by wzmocnić swobodny przepływ kapitału i innowacji.
Raporty Maria Draghiego i Enrico Letty podkreślają pilną potrzebę przywrócenia europejskiej konkurencyjności poprzez eliminację barier wewnętrznych i wzmocnienie strategicznych sektorów przemysłu. Europa potrzebuje nowego impulsu inwestycyjnego, który nie tylko zwiększy produktywność, ale także zapewni autonomiczność całych łańcuchów wartości tych sektorów – od produkcji surowców, po innowacyjne rozwiązania technologiczne, zabezpieczające pozycję Europy w globalnym wyścigu.
W tym kontekście kluczową rolę odgrywa Kompas Konkurencyjności, który wyznacza strategiczny kierunek dla europejskiej gospodarki, wskazując kluczowe reformy niezbędne do utrzymania globalnej pozycji Unii. Jego realizacja wymaga skoordynowanej polityki przemysłowej, której jednym z filarów jest Clean Industrial Deal, który ma zapewnić europejskiemu przemysłowi przewagę w transformacji energetycznej. Przystępne cenowo, stabilne i zrównoważone dostawy energii stają się warunkiem przetrwania unijnych przedsiębiorstw na globalnym rynku. W tym kontekście niezbędne jest określenie warunków dla nowej polityki przemysłowej, która pozwoli Europie konkurować z agresywną strategią USA i Chin.
W dyskusji dotyczącej ww. zagadnień podczas konferencji wzięli udział:
Ignacy Niemczycki – Sekretarz Stanu, Kancelaria Premiera Rady Ministrów Diagnozując sytuację, Pan Minister stwierdził, że UE odstaje od USA z powodu braku innowacji w zakresie nowych technologii, poza tym ceny energii są w UE i Polsce zdecydowanie wyższe niż w USA i trudno jest dokonywać innowacyjnych zmian w przemysłach energochłonnych. W UE rynek jest napędzany przez konsumpcję, a nie przez produkcję. Istnieją też bariery na wspólnym rynku usług UE.
Katarzyna Smyk – Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Pani Dyrektor zgodziła się z oceną sytuacji przedstawioną w raporcie Mario Draghiego i zaznaczyła, że dzięki niej „wiemy co mamy robić” – niezbędna będzie koordynacja polityk (między innymi dekarbonizacji) na wszystkich szczeblach. Przypomniała, że do 5 maja br. trwają konsultacje publiczne wieloletniej perspektywy finansowej.
Michał Baranowski – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii Receptą Ministra na konkurencyjność unijnej gospodarki, w tym w kontekście ceł nałożonych przez USA, jest dywersyfikacja rynków zbytu dla unijnej produkcji.
Małgorzata Wenerska-Craps – Dyrektor ds. Konkurencyjności, Sekretariat Generalny Rady UE Pani Dyrektor stwierdziła, że to m.in. takim krajom jak Polska, które walczyły o swoje przemysły energochłonne, teraz istnieje baza, którą można rozbudować w oparciu o nowoczesne rozwiązania. Niezbędne będzie uproszczenie przepisów (ale nie deregulacja). Dodała również, że UE może się pochwalić wieloma sukcesami – a wiele regionów, w tym Chiny wzorują się na rozwiązaniach unijnych.
Monika Sikora – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Z kolei Pani Minister zaproponowała „likwidację luki w umiejętnościach”. Odnosząc się do słów Pani Dyrektor Katarzyny Smyk zaznaczyła, że Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej nie podoba się pomysł synergii / koordynacji – centralizacji polityk – w tym zakresie krytycznie przyjmują raport Mario Draghiego dostrzegając rozdźwięk między politykami wyrównującymi poziom życia / szanse (polityka spójności) a wzrostem konkurencyjności UE. Do tych słów odniosła się Pani Dyrektor Wenerska-Craps stwierdzając, że niezbędne jest utrzymanie przewagi w przemysłach energochłonnych – chemicznym, maszynowym, stalowym, samochodowym, a utrzymanie konkurencyjności jest ważniejsze niż wyrównywanie szans.
Związek Polskich Przetwórców Mleka ul. Złota 59, budynek Lumen, piętro 6 00-120 Warszawa