W dniu 21.08.2024r. w Ministerstwie Rolnictwa, przedstawiciel ZPPM uczestniczył w konferencji dotyczącej Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.
O wadze zagadnienia świadczy obecność Ministra Czesława Siekierskiego i Ministry Anity Sowińskiej z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Obowiązek wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) wynika z przepisów UE, które definiują ją jako niezbędne środki, jakie podejmują państwa członkowskie w celu zapewniania by wysokość wkładów finansowych płaconych przez producentów produktów, pozwoliła na wypełnienie ich obowiązków na każdym etapie życia produktu (selektywna zbiórka odpadów, transport, przetwarzanie, gromadzenie danych i sprawozdawczość). Dodatkowo ma obowiązywać zasada kosztu netto – tj. koszt realizacji obowiązków powinien być pomniejszany o zysk uzyskany przez gminy/recyklerów ze sprzedaży przetworzonego odpadu opakowaniowego.

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi ROP, omówione zostało również jej znaczenie dla wprowadzających produkty do obrotu.
Zaprezentowane zostały również koncepcje ROP, które są proponowane przez różne grupy interesariuszy, jak też zagrożenia, jakie mogą z nich wynikać (na tym tle wybija się koncepcja ROP promowana przez stronę samorządową – która zakłada, że wszelkie koszty zostaną po stronie przedsiębiorców, natomiast wiele elementów zysków zostanie po stronie samorządowej lub podmioty zajmujące się obróbką odpadów).

Należy zauważyć, że ROP jest już częściowo wdrożony w Polsce w ramach zapisów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, ale jak zauważyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu, rozwiązania te będą wymagały uzupełnień i / lub poprawek w związku z wejściem w przyszłości w życie unijnych przepisów o opakowaniach (PPWR i ekoprojektowanie).

W ramach dyskusji Ministerstwo Klimatu i Środowisko zapowiedziało, że przedstawi swoją koncepcję ROP 18 września br. (podczas wewnętrznego spotkania jednego z zespołów doradczych MKiŚ).

Ministerstwo Klimatu odpowiadając na pytanie przedstawiciela ZPPM o przewidywany harmonogram prac na nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami (w kontekście systemu kaucyjnego) oświadczyło iż aktualnie projekt jest na etapie uzgodnień Komitetu ds. Europejskich, w przyszłym tygodniu ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów (i prawdopodobnie szybko zostanie przyjęty), a następnie zostanie przekazany do Parlamentu. Równolegle, po przyjęciu projektu przez Komitet Stały Rady Ministrów projekt ma być notyfikowany w UE, a bieg notyfikacji ma się zakończyć jeszcze przed podpisem ustawy przez Prezydenta (co do zasady procedura notyfikacji nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące).

Związek Polskich Przetwórców Mleka
ul. Złota 59, budynek Lumen, piętro 6
00-120 Warszawa 

Telefon: +48 222 660 271
Faks: +48 222 660 372
sekretariat@zppm.pl