W dniu 2 lutego 2025r. w Newsweek Polska ukazał się artykuł red. Katarzyny Burdy odnoszący się do pytania, czy picie mleka jest zdrowe.

Pani Redaktor skutecznie rozprawia się w nim z mitami, zwłaszcza internetowymi, na temat szkodliwości mleka. Okazuje się, że na przykład, że:

  • badania o kancerogennych właściwościach mleka się nie potwierdziły;
  • mleko ma poważne właściwości prozdrowotne i redukuje objawy powszechnego w zachodnich społeczeństwach zespołu metabolicznego, jak cukrzyca czy nadciśnienie;
  • mleko stanowi też bogate źródło łatwo przyswajalnego białka i innych składników odżywczych;
  • między 8 a 5 tys. lat temu ludzie w Europie Środkowej i Północnej zaczęli szybko rosnąć, zostawiając daleko w tyle ludność Azji czy Ameryki, co pokrywa się z pojawieniem się u mieszkańców tych terenów mutacji genetycznej umożliwiającej trawienie laktozy, czyli cukru mlecznego znajdującego się w krowim mleku.

Dobrze udokumentowany artykuł kończy się jednak zdaniem: „Mleko jest zdrowym pokarmem, ale w ostatnich dziesięcioleciach jego przemysłowa produkcja wiąże się z wielkim cierpieniem zwierząt. I to jest fakt, a nie mit”.

Marcin Hydzik

Prezes Zarządu ZPPM

Otóż to są właśnie mity, które musimy coraz częściej prostować, bo nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, a przede wszystkim są nieuczciwe wobec rolników-producentów mleka.

Miałem okazję spotkać wielu hodowców bydła i zapewniam, że są to ludzie nie tylko dbający o krowy, ale po prostu kochający swoje zwierzęta. Takie opinie są dla nich niezwykle krzywdzące, a ich powtarzanie niepotrzebne. Bez ich zaangażowania nie mielibyśmy tak zdrowego pożywienia, jak mleko i jego przetwory.

Również sugestia, żeby zaprzestać spożywania mleka ze względu na szkody dla środowiska, jest nieuprawniona. Producenci i przetwórcy mleka są w awangardzie zmian mających na celu zmniejszenie wpływu hodowli na klimat, chociażby poprzez promowanie rolnictwa zrównoważonego. Warto to zauważyć i docenić.

I na koniec uwaga do opisu artykułu – nie, mleko nie ma ciemnej strony.

Artykuł dostępny jest tutaj.

Związek Polskich Przetwórców Mleka
ul. Złota 59, budynek Lumen, piętro 6
00-120 Warszawa 

Telefon: +48 222 660 271
Faks: +48 222 660 372
sekretariat@zppm.pl