Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza do udziału w praktycznym warsztacie pt. „Metodyka kalkulacji śladu węglowego w produkcji i przetwórstwie mleka”.
Warsztat odbędzie się w godzinach 11:00 – 15:30, w dniu 24 września 2024r. w Centrum Konferencyjnym Zielna, przy ul. Zielnej 37 w Warszawie.
Cele warsztatu:
Warsztat ma na celu zapoznanie uczestników z praktycznymi aspektami kalkulacji śladu węglowego mleka wyprodukowanego w gospodarstwach oraz wyrobów wytwarzanych na jego bazie. Zajęcia będą prowadzone w formie praktycznego warsztatu, co pozwoli na odniesienie się do oraz praktyczne wykorzystanie powszechnie dostępnych standardów i norm. Główne zagadnienia poruszane podczas warsztatu dotyczyć będą:
– budowania strategii przedsiębiorstwa na podstawie procesów związanych ze skupem i przetwarzaniem surowca prowadzonych przez zakład mleczarski
– istoty kalkulacji śladu węglowego zarówno mleka surowego, jak i produktu gotowego.
Omówione standardy i metodyka będą wykorzystywane w odniesieniu do modelowego gospodarstwa oraz zakładu produkcyjnego. Prezentowane podczas warszatu podejście będzie zgodne z przyjętym przez IDF (Międzynarodowa Federacja Mleczarska) oraz Innovation Center for U.S. Dairy (Centrum Innowacji na rzecz mleczarstwa Stanów Zjednoczonych), ze względu na ich kompatybilność z metodą naukową wymaganą przez GHG Protocol oraz normę ISO 14040. Ewentualnie wykorzystywane współczynniki oraz metody kalkulacji dotyczące produkcji rolnej będą miały swoje źródło w raportach i przewodnikach IPCC. Przedstawiona metodyka kalkulacji LCA znajdować będzie odniesienie w standardach i przewodnikach opracowanych przez komisje i organy UE.
Program warsztatu:
Godz. 10:30 – 11:00: Rejestracja uczestników i powitalna kawa
Godz. 11:00 – 13:00:
– Określenie strategii przedsiębiorstwa.
– Istota kalkulacji śladu węglowego mleka surowego wytwarzanego w przykładowym gospodarstwie (produkcja mieszana roślinno – zwierzęca; stado składające się z bydła mlecznego i opasowego).
– Zastosowanie współczynników podziału w produkcji mleka surowego.
– Przykłady redukcji śladu węglowego w gospodarstwie rolnym.
Godz. 13:00 – 13:30: Przerwa kawowa
Godz. 13:30 – 15:30:
– Istota kalkulacji śladu węglowego produktu mleczarskiego (uproszczone modelowe przykłady na podstawie zakładu wytwarzającego dwa rodzaje produktów).
– Zastosowanie współczynników podziału w odniesieniu do procesów technologicznych prowadzonych w zakładzie mleczarskim.
– Identyfikacja procesów produkcyjnych i możliwości redukcji związanych z ich prowadzeniem.
– Istota kalkulacji LCA – śladu węglowego produktu w cyklu życia (podejście UE).
Warsztat poprowadzi Pan Artur Puławski, Audytor finansowy, analityk rynku mleka.
Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą na warsztat komputerów z zainstalowanym arkuszem kalkulacyjnym (ze względu na formułę spotkania – praktyczny warsztat, uczestnicy będą wykonywać zadania na podstawie dostarczonych przez organizatorów danych treningowych, które zostaną im przesłane przed warsztatem).
Koszt udziału:
Przedstawiciele firm członkowskich ZPPM: 300 PLN + 23% VAT / os
Przedstawiciele pozostałych podmiotów: 700 PLN + 23% VAT / os
Liczba miejsc ograniczona!
Rejestracja zamknięta.
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!
Pobierz materiały szkoleniowe.