Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej w dniu 21 sierpnia 2024r. poinformowało właściwe władze UE o wszczęciu śledztwa dotyczącego subsydiowania produkcji niektórych wyrobów mlecznych przez UE oraz niektóre kraje członkowskie. Śledztwo dotyczy okresu od 1 stycznia 2020r. do 31 marca 2024r. a kody scalonej nomenklatury celnej nim objęte wskazują na niektóre rodzaje serów oraz na mleko i śmietanę spożywczą o zawartości tłuszczu powyżej 10%, co de facto oznacza śmietanę.

Postępowanie zostało wszczęte na wniosek organizacji reprezentujących chiński przemysł mleczarski, który został złożony 29 lipca 2024r. Chińscy przetwórcy mleka w swoim wniosku o wszczęcie śledztwa  twierdzą, że UE i rządy jej państw członkowskich udzieliły 20 rodzajów dotacji dla przedsiębiorstw z branży mleczarskiej  UE, co ma być niezgodne z przepisami Chińskiej Republiki Ludowej. Z analizy dokumentacji przekazanej UE przez stronę chińską wynika, że „po wstępnym badaniu chińskie Ministerstwo Handlu uważa, że wniosek zawiera treść i odpowiednie dowody wymagane do wszczęcia dochodzenia antysubsydyjnego zgodnie z art. 14 i 15 rozporządzenia antysubsydyjnego Chińskiej Republiki Ludowej” .

Już w czerwcu br. media donosiły o prawdopodobnym początku wojny handlowej pomiędzy UE a Chinami w związku z nałożeniem ceł na samochody elektryczne pochodzące z Chin. Wówczas w licznych komentarzach prasowych, ZPPM ostrzegał, że „Chiny to trudny partner, który od lat dąży do samowystarczalności jeśli chodzi o produkcję wielu artykułów spożywczych. Dodatkowo, władze chińskie znając wielkość i znaczenie swojego rynku, mogą z łatwością wpływać na sytuację swoich partnerów handlowych stosując mniej lub bardziej tymczasowe środki ochrony rynku wewnętrznego skierowane przeciwko konkretnym krajom eksportującym żywność do Państwa Środka.”.

Samo wszczęcie śledztwa nie oznacza jeszcze nałożenia ceł, gdyż zarówno w naszej opinii, jak i w opinii naszych kolegów z Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarskiego (EDA) stosowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej przez UE instrumenty wsparcia są zgodne z zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO) i jako takie nie są kwestionowane. Gdyby strona Chińska, jedynie na podstawie własnych wewnętrznych przepisów nałożyła cła na ww. produkty mleczarskie importowane z UE, z pewnością spotkałoby to się z arbitrażem na forum WTO, a jego wynik prawdopodobnie nie byłby korzystny dla ChRL.

Więcej na ten temat na portalspozywczy.pl

Związek Polskich Przetwórców Mleka
ul. Złota 59, budynek Lumen, piętro 6
00-120 Warszawa 

Telefon: +48 222 660 271
Faks: +48 222 660 372
sekretariat@zppm.pl