Home/Znakowanie datą – stanowisko IJHAR-S, GIW i GIS
W dniu 18 marca 2021r. organizacje tworzące “Porozumienie dla mleczarstwa” zwróciły się do GIW, GIS i IJHAR-S z pismem, w którym wniesiono o wydanie jednolitej i oficjalnej interpretacji przepisów w zakresie sposobu znakowania datą przetworów mlecznych w Polsce, która potwierdzałaby odpowiedzialność producenta danego wyrobu za znakowanie datą i umożliwiałaby mu samodzielne podejmowanie decyzji w tym zakresie.
W dniu 26 kwietnia 2021r. do Sekretariatu ZPPM trafiła odpowiedź IJHAR-S, uzgodniona z GIW i GIS, natomiast 27 kwietnia ZPPM otrzymał odpowiedź GIW o tej samej treści. W obydwu pisma stwierdzono m.in.:
Podkreślenia wymaga, że datę minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia w odniesieniu do żywności ustala producent na podstawie wyników własnych badań przechowalniczych w ramach kontroli wewnętrznej w zakładzie. Celem przeprowadzania badań przechowalniczych jest określenie warunków oraz długości okresu przechowywania żywności, co jest podstawą do wyznaczenia ww. daty lub terminu. O sposobie ich przeprowadzania decyduje przedsiębiorca uwzględniając rodzaj i trwałość mikrobiologiczną produktu oraz zapewnienie jego bezpieczeństwa i odpowiedniej jakości.